Od ranog detinjstva nas uče pravim vrednostima. Pokušavaju da nas zaštite od negativnih spoljnih uticaja i tako možda u tim godinama svet predstavljaju i boljim nego što zaista jeste. Deca su izložena mnogim stvarima, po internetu , televiziji, pa i video igrama. Upravo iz tih razloga je 1994. na tlu Amerike nastao ESRB (Entertainment Software Rating Board) – regulatorno telo koje je dodeljivalo ocene igrama i time odlučivalo kojim starosnim grupama će biti dostupne.

Ipak, neke države su odlazile korak dalje i u potpunosti zabranjivale prodaju (što fizičku, što digitalnu) određenih igara u okviru svojih granica. Pokušaj da se zaštiti sopstvena populacija od sadržaja za koje je procenjeno da negativno utiču na omladinu  sa jedne strane, a sa druge sprečavanje slobode govora i oglašavanja. Teško je reci ko je u pravu ovde.

Neke zemlje su čak i postale poznate po svojoj netrpeljivosti prema svakoj vrsti nasilja ili kontraverzi u svetu video igara. Među najistaknutije zemlje sigurno spadaju Nemačka, Brazil, Saudijska Arabija, Ujedinjeni Arapski Emirati i naravno Autralija. Australijska vlada je u predhodnih 4 meseca zabranila vise od 200 igara, što je 4 puta više nego u prednodnih 20 godina skupa.

U nastavku cu izložiti Top5  zabranjenih igara po mom izboru.

5. Mortal Kombat (više nastavaka)

Listu započinjem igrom koja je praktično bila razlog osnivanja gorepomenutog ESRB sistema.  Prva igra u ovoj višedecenijskoj franšizi je objavljena 1992. Smatrana je ekstremno nasilnom za svoje vreme, toliko čak da port za Nintendo nije imao krv u sebi. Veliki broj zemalja tokom poslednjih 20 godina je zabranjivao prodaju ove igre, a čak u par slucajeva kreatori su morali da se brane na sudu. Srećom Ed Bun i Džon Tobias su kreirali nesto toliko popularno da čak i neuspesi na par tržista nisu mogli da zaustave ovu franšizu. U aprilu 2015. je izašla za sada poslednja verzija – Mortal Kombat X

4. Gran Theft Auto: San Andreas

Par meseci po izlasku, hakeri su uspeli da pronadju mini igru koja je podrazumevala scene “eksplicitnog seksa”. Ovo stavljam pod navodnike jer ako pogledate klip danas, shvatićete koliko  sve to izgleda primitivno i neozbilno iz naše perspektive. Ipak, u 2005. ovo je smatrano skandalom koji je pretio da bankrotira Rockstar. Ne toliko zbog samog moda, vec zbog parnica koje su pritom pokrenute. Pomenuću samo advokata Džeka Tompsona koji je proveo dobar deo svog života pokušavajuci da ubedi Američku javnost i sud o štetnosti GTA igara. Srećom po gejmere danas, ova franšiza čvrsto stoji na nogama a veliki vetar u ledja je imala u vidu prodaje svoje poslednje igre GTA V, koja je na svim platformama beležila rekorde prodaje.

3. Football Manager 2005

Uključenje ove igre na ovakvu listu će sigurno predstavljati iznenadjenje za mnoge. No ipak, kontraverze nisu mogle da je zaobiđu na azijskom tržistu. Iako je za Kinu planirana posebna verzija, koja  u sebi nije uključivala Tibet, hakeri su uspeli da se dokopaju piratskih verzija igre za evropsko tržiste (koja je imala u sebi Tibet kao nezavisnu zemlju). Čim je vlada Kine saznala za ovo, momentalno je zabranila bilo kakvu legalnu prodaju u svojoj zemlji. Mislio sam da će ovaj slučaj biti zanimljiv zbog paraleli koje mozemo da povučemo sa našom zemljom , ali o tome ipak neću pisati u ovoj listi…

2. Postal 2

Ova igra je kod mnogih gejmera dostigla kultni status. Ne toliko zbog svog kvaliteta, ne zbog intrigantne priče , ne zbog grafike , već mahom zbog kontraverzi koje su je okruživale. Ovde kontrolišete lika koji mora da obavlja razne zadatke, stim što imate slobodu da ih izvršite na ekstremno civilan , ali i na ekstremno nasilan nacin. Caka je u tome sto je igrati na ovaj prvi načim teško do te mere da je nemoguće. Mnogi kriticari su tvrdili da na ovaj način igra ohrabruje destruktivno ponašanje. A i realno , gde drugde možete prvo urinirati na čoveka da ga iznervirate, pucati mu u glavu , zatim lopatom raskomadati telo i za kraj politi ga benzinom i zapaliti….

1. Manhunt 2

Sta reći za taticu svih zabranjenih igara. Rockstar se opet nalazi ovoj listi i to sa razlogom. Mogu da pričam o zabranama, parnicama, protestima i zabrinutim majkama  ali neću. Ostavljam vas samo da odgledate klip do kraja. Iako grafika ni sada nije toliko loša, za 2007. je bila dovoljno zastrasujuca.

Toliko za ovu listu. Nadam se da vam se dopala , i ako vas ne mrzi, ostavite dole komentare, da li vam se svidja izbor igrica , da li sam neku zaboravio , i šta generalno mislite o konceptu zabrane igra…

Za kraj ću samo ostaviti primer igre Dead Space 2 koja je uvidela da na ovom konceptu može da se odradi dobra reklamna kampanja. Naime, išli su logikom: ako vasa majka nesto mrzi, onda mora da je kul. Uglavnom pogledajte kako to izgleda :